Félünk attól, ami már egyszer megtörtént velünk. Egy probléma megoldása feszültséget okoz. Úgy kerüljük el a túlfeszültséget, hogy kimenekülünk a nehéz helyzetből, kilépünk a szembenézés lehetőségéből. A félelem, a szorongás birtokolja a figyelmet, beszűkítik a tudatot.
Az emberi lét egyik lényege a fejlődés. Nem mindegy, hogy a tudat milyen problémákat, akadályokat ragad meg, vagy a fejlődés a személyiség egy részét vagy az egészét erősíti. Lélektanilag a megszokott gondolkodás és kívülre irányuló kontroll (védekezés, elkerülés és rutin válaszok) feladása a meghaladás feltétele.
A félelem ellenszere a bizalom, A bizalom olyan összetevőit szükséges elsőként felerősíteni, mint a meglévő képességünkbe és tudásunkba vetett bizalom. Vagy az abba vetett bizalom, ha valami nem megy egyedül, az sikerülhet másokkal együtt, segítséggel. Néhány nagy téma, ahol a sérüléseink következményei, a félelem és szorongás akadályozottsága is megjelenik.
- Kiégés, belső motivációvesztés, túlhajszoltság
- Erővesztés, döntési nehézségek, stresszkezelési nehézségek
- Munkahelyi konfliktusok, megrekedt élethelyzetek
- Férfi harcok, a férfiasság megélése
- Női harcok, a nőiesség megélése
- Kapcsolati konfliktusok, agresszió és bántalmazás
- Újrakezdési nehézségek, veszteségek feldolgozása
- Függőségek, hangulatzavarok
Ahhoz, hogy jól használjuk az erőnket, és hozzáférjünk a transzcendens csatornákhoz fontos megérteni az énünket átszövő ellenállások és védőmechanizmusok természetét. Legalább annyira fontos belátni, hogy a félelmeinkkel való szembenézésen és a kétségeink közötti kitartáson át lehet a változás felé eljutni. A tudatosság bővítése olyan bizonyosság felé vezethet, hogy amit teszünk, annak értelme és olyan többlete van, ami másokat is szolgál és távlatokat hoz közelebb.